Jdi na obsah Jdi na menu

Ryby na Ebru

Sumec (Silurus Glanis)

sumec

Rio Ebro je mezi rybáři na celém světě vyhlášeno jako ráj lovců sumců.

Popis

Sumec velký (Silurus Glanis) je dravá ryba dosahující délky i přes 2 metry, typická svou holou kůží bez šupin a třemi páry vousů.

 

Výskyt

Sumci na Rio Ebro mají velice dobré podmínky jak z hlediska rozmnožování, tak zdroje potravy. Teplota vody dosahujícící v létě i 30°C umožňuje tření ryb i několikrát do roka.

Potrava

Sumci žijí v pomalu tekoucích nebo stojatých vodách, k hladině připlouvají k večeru nebo v noci. Loví ryby, ale i žáby, někdy dokonce i malé savce a ptáky.

Lov

Lovit sumce na řece Ebro je povoleno celoročně. Je na rybáři, zda zvolí lov na bójky či na vábničku. Rybolovem na bójky se dají zaznamenat nejlepší úlovky, kusy délky přes 2 metry několikrát denně nejsou výjimkou.

Rybář preferující vábničku musí však počítat s tím, že ryby jsou v lednu a v únoru línější.

 

 

Kapr (Cyprinus Carpio)

kapr

Kapři jsou zde velmi rozšířeni, naleznete je téměř všude. Stejně jako na celém světě, kde je velmi oblíben.

Snad s výjimkou Austrálie, tam je považován za extrémně nebezpečnou rybu ohrožující původní druhy. Na Ebru si však rybáři přijdou opravdu na své, neboť kaprovi se zde dostává téměř ideálních podmínek a proto dorůstá kapitálních velikostí i hmotnosti.

Výskyt

Není náročný na podmínky, spokojeně žije jak v stojatých, tak tekoucích vodách, rád vyhledává hlubší, písčitá dna nádrží, kde je pro něj dostatek potravy.

Potrava

Kapr je všežravec, živí se hmyzem, žížalami, červy, někdy i menšími rybkami. Hlavní složkou jeho potravy je však především strava rostlinná. Nejčastější používaná nástraha na řece Ebro je kukuřice, všechny typy bojlísu, v poslední době jsou hodně osvědčené pelety.

Lov

Kaprů je na řece Ebro spousta, jen si je rybář musí naučit na tu svou oblíbenou nástrahu.

 

 

Candát (Stizostedion lucioperca)

candát

Tato dravá ryba původem z východní Evropy a jižní Skandinávie byla pro své kvalitní a chutné maso vysazena do vod střední a západní Evropy včetně Španělska, kam ji nyní jezdí lovit rybáři z celého světa.

Výskyt

Candát obývá povětšinou středoproudé řeky, přehrady a slepá ramena řek. Je však poměrně citlivý na kvalitu vody a přítomnost kyslíku v ní. Vyhledává místa s úkrytem a dokáže žít i ve větších hloubkách. Na Ebru je candát jedna z nejrozšířenějších ryb.

Potrava

V mládí se candát živí potěrem a drobným hmyzem, v dospělosti pak drobnými rybkami a to živými i mrtvými.

Lov

Lov candáta probíhá celoročne na živou či mrtvou nástrahu. Na přelomu března a dubna jsou osvědčené umělé nástrahy. Berou velice ochotně.

 

 

Black bass (Micropterus salmoides)

Black bass

Sladkovodní ryba z čeledi okounovitých pocházející ze Severní Ameriky, v Evropě se vyskytuje řídce. Oceněn rybáři jako tvrdý bojovník při sportovním rybolovu.

Popis

Olivově zelená ryba s tmavými, někdy až černými zubatými pruhy na každém boku. Hřbetní ploutev je stejně jako u ostatních okounů trnitá. Horní čelist se táhne až k zadnímu okraji očního důlku. Dosahuje maximální délky 80 cm a váhy 10 kilogramů.

Výskyt

Jedná se o typického obyvatele klidných, zarostlých jezer a potoků.  Vyhovují jim převislé břehy a rákosí. Na Ebru se vyskytují ryby velikosti 60 cm a váhy 5 – 6 kg.

Potrava

Nedospělé ryby konzumují především hmyz a malé rybky. Dospělý okoun si tuto stravu dokáže spestřit lovem hadů, žab a vyjimečně i drobných vodních ptáků.

Lov

Nejlepší lov na Black Bass je za soumraku. Okouni připlouvají k hladině lovit hmyz. Rybář, který má rád vláčku si na přehradě přijde na své. Nejlepší doba na jisté úspěchy je od května do října. Jedná se o teplomilnou rybu, v ostatních měsících tedy není příliš aktivní. Způsob lovu této ryby není totožný s českým okounem.

 

 

 

 

Přivlastnění si ryb

Můžete si přivlastnit 2 sumce denně na osobu, 4 kapry (míra 40cm), 4 candáty (nad 40cm) na osobu a 4 black-bassy na osobu míra 30cm. Míry a množství se mohou postupně měnit, ale ne velmi. Určitě dostanete informace včas - s rybářskými licencemi, anebo po příjezdu do kempu.
Běžným zvykem zde na rio Ebro je ulovené ryby pouštět, ale pokud nebudete zabíjet přímo dvoumetrové sumce, nebude na Vás nikdo pohlížet s nechutí.